Badanie echokardiograficzne (echo serca) to nieinwazyjne badania oceniające strukturę i funkcję serca. Na czym polega echo serca i jak się przygotować do tego badania?
Echo serca – przygotowanie do badania
Przed badaniem pacjent powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie, które pozwoli na uzyskanie jak najbardziej precyzyjnych wyników badania echo serca. Jak się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu? Na badanie najlepiej przyjść w wygodnym stroju, który można łatwo zdjąć od pasa w górę, ponieważ konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej. Skóra w tej okolicy powinna być czysta i sucha. Dobrze jest unikać stosowania balsamów czy olejków na kilka godzin przed wizytą, gdyż mogą one utrudniać prawidłowe przyleganie głowicy ultrasonograficznej wykonującej echo serca.
Echo serca – na czym polega?
Na czym polega badanie echo serca? Podczas jego wykonywania pacjent leży na leżance w pozycji na lewym boku, co ułatwia lekarzowi precyzyjne obrazowanie struktur serca. Ważnym elementem jest zastosowanie bezbarwnego żelu, który zwiększa przewodność ultradźwięków, dzięki czemu uzyskuje się dokładny obraz serca w czasie rzeczywistym. Przygotowanie do badania jest proste, a samo echo serca – bezpieczne, bezbolesne i dostarczające wielu cennych informacji niedostępnych w innych metodach diagnostycznych, takich jak EKG czy osłuchiwanie stetoskopem.
Jakie informacje pozwala uzyskać echo serca?
Echo serca umożliwia między innymi:
- ocenę prawidłowości budowy i funkcji serca,
- wykrycie wrodzonych i nabytych wad serca,
- ocenę serca po zakażeniu COVID-19,
- wykrycie oraz ocenę rozległości przebytego zawału serca,
- ocenę stopnia nasilenia wad zastawkowych i zaburzeń funkcji serca prowadzących do jego niewydolności,
- diagnostykę niektórych przyczyny duszności, kołatania serca, obrzęków nóg itp.
Echo serca pozwala także monitorować efektywność leczenia farmakologicznego i postępy terapii, np. po operacjach kardiochirurgicznych. Jest nieocenione w ocenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.
Badanie echokardiograficzne jest całkowicie bezpieczne u:
- osób starszych,
- kobiet w ciąży,
- pacjentów uczulonych na kontrast,
- osób z wszczepionymi metalowymi implantami (również rozrusznikiem serca).
Badanie to jest szczególnie przydatne u osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia, umożliwiając wczesne wykrycie zmian, które mogłyby prowadzić do poważnych powikłań. Dodatkowo pozwala ocenić funkcję serca w trakcie intensywnych treningów sportowych lub w diagnostyce nadciśnienia płucnego.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie obowiązuje żadne specjalne przygotowanie do badania – echo serca może być wykonane u wszystkich pacjentów, choć jakość wykonanego badania może być obniżona w niektórych grupach chorych (np. osób otyłych lub z rozedmą płuc).
W Centrum medycznym Legionowo Ortho by Heart pacjenci mają gwarancję szczegółowej oceny przez doświadczonego echokardiografistę. Istnieje również możliwość nagrania obrazów z badania na płytę CD lub dostarczony przez Pacjentów pendrive. W naszym centrum przyjmuje doświadczony kardiolog Legionowo, z którym można skonsultować uzyskane wyniki. Cennik usług i dodatkowe informacje o zapisach dostępne są na naszej stronie.