Badanie echokardiograficzne (echo serca) to nieinwazyjne badania oceniające strukturę i funkcję serca. Jak się przygotować do badania?
Pacjent w trakcie badania powinien być rozebrany od pasa w górę i ułożony na leżance w pozycji na lewym boku (z lewą kończyną górną ułożoną pod głową). Lekarz w trakcie badania przykłada do klatki piersiowej pacjenta głowicę nasmarowaną niewielką ilością bezbarwnego żelu, co umożliwia szczegółowe obrazowanie serca w czasie rzeczywistym.
Badanie jest bezbolesne (poza niewielkim uciskiem związanym z przyłożeniem głowicy), całkowicie bezpieczne, a jednocześnie umożliwia ocenę parametrów, które są niedostępne w badaniu EKG czy osłuchiwaniu stetoskopem.
Echo serca umożliwia między innymi:
- ocenę prawidłowości budowy i funkcji serca,
- wykrycie wrodzonych i nabytych wad serca,
- ocenę serca po zakażeniu COVID-19,
- ocenę rozległości przebytego zawału serca,
- ocenę stopnia nasilenia wad zastawkowych i zaburzeń funkcji serca prowadzących do jego niewydolności,
- diagnostykę niektórych przyczyny duszności, kołatania serca, obrzęków nóg itp.
Badanie echokardiograficzne jest całkowicie bezpieczne u:
- osób starszych,
- kobiet w ciąży,
- pacjentów uczulonych na kontrast,
- osób z wszczepionymi metalowymi implantami (również rozrusznikiem serca).
Nie obowiązuje żadne specjalne przygotowanie do badania – echo serca może być wykonane u wszystkich pacjentów, choć jakość wykonanego badania może być obniżona w niektórych grupach chorych (np. osób otyłych lub z rozedmą płuc).
W Ortho by Heart pacjenci mają gwarancję szczegółowej oceny przez doświadczonego echokardiografistę. Istnieje również możliwość nagrania obrazów z badania na płytę CD lub dostarczony przez Pacjentów pendrive.